Létáme s radostí a pro radost

K lítání jsem se dostal ve svých 59 letech. Z toho vyplývá, že na rozhodnutí, zda tento sport provozovat, či nikoliv, není nikdy pozdě. Původně jsem začal lítat, jak se mezi paraglidisty říká, „na volno". Startuje se z kopce, vždy proti větru a délka letu je závislá od síly větru a termického proudění. Na volno jsem lítal intenzivně 2 roky. Samozřejmě tomu předcházel paraglidingový kurz, na konci kterého mi byl vydán LAA ČR pilotní průkaz. Získal jsem velikou touhu po spojení s přírodou z ptačí perspektivy. Při prvním letu jsem prohlásil, „co že to bylo za troubu, který řekl, že nejkrásnější pohled na zem je z koňského hřbetu?"
A potom to všechno začalo.
Náš region má mnoho startovišť. Uvedu jenom některé, ty nejznámější: Javorový, Prašivá, Lysá Hora, Skalka, Pustevny, aj.

Tady v ČR jsem nejraději startoval na Javorovém, nebo na Skalce. Po krátkém čase mne začaly přitahovat nové letové terény a tak jsem několikrát organizovaně se svým klubem navštívil v Itálii Bassano,ve Slovinsku Liják, ve Švýcarsku Lugano a na Slovensku Chopok. Dále jsem létal ve Španělské Andaluzii a Rumunsku. Díky tomuto sportu jsem poznal spoustu dobrých přátel a zažil nádherné okamžiky jak na zemi, tak ve vzduchu.


Po dvou letech následovala změna a ta změna se jmenovala, nový stroj, nové možnosti, "Motorový paragliding".
Samozřejmě zase tomu předcházel pilotní výcvik. Motorový paragliding má jednu velikou výhodu, je jedno odkud fouká vítr, nemusí se čekat na termiku, nemusí se startovat z kopce. Limitující je pouze silný vítr a déšť, při kterém je riskantní vzlétnout.

 

Mojí základnou je Letiště ve Frýdlantě nad Ostravicí v klubu Letecké školy Ing. Jana Špačka odkud startuji.


První rok jsem létal sólo, nyní již třetím rokem létám tandemy, tedy vozím pasažéry. Za ty roky mám nalétány stovky hodin. Je mi 65 let a každý let je pro mne úžasným zážitkem.
V roce 2013 jsme s kamarády Danielem Adámkem a Jirkou Bíleckým založili Občanské sdružení " Létáme pro radost".
Již z tohoto názvu našeho sdružení vyplývá podstata naši činnosti, že opravdu létáme s radostí a pro radost.
V podstatě můžete udělat radost i Vy svým blízkým dárkovým poukazem. Pokud Vás tento sport zajímá, můžete se stát našimi příznivci.
Provádíme
• ukázkové lety pro propagaci tohoto sportu při různých příležitostech,
• instruktážní lety pro zájemce o tento sport,
• seznamovací letypadacek2,
• letecké snímkování a také filmujeme.

Ze snímků vyrábíme fototapety, obrazy, kalendáře a další upomínkové předměty podle představ našich klientů.

 

Zúčastňujeme se sportovních podniků.
Pro udělení pilotní licence Vám doporučujeme případně domluvíme kurs v nejlepších sportovních klubech.

Létáme pro radost © 2014. Všechna práva vyhrazena.